KİMYA SEKTÖRÜ MART AYINDA İHRACAT LİDERİ

KİMYA SEKTÖRÜ MART AYINDA İHRACAT LİDERİ

#Moleküler 2 yıl önce

Kimya sektörünün mart ayı ihracat rakamlarını değerlendiren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Şubat ayında sektörümüz ihracatını en çok artıran sektör olmuştu. Mart ayında da performans artışı devam etti ve en çok ihracat yapan birinci sektör konumuna ulaştık. Aynı zamanda yine en çok ihracatını artıran sektör olduk. Geçen yıl Mart ayında 2 milyar dolar civarında olan sektör ihracatımız bu yıl Mart ayında 3 milyar dolara yükseldi. İhracatımız geçen yıl aynı döneme göre yaklaşık yüzde 50 arttı. Ocak-Mart dönemi ise 7,5 milyar dolara ulaşan sektör ihracatımız yüzde 40’ın üzerinde büyüdü. Mart ayında en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz sektör plastikler ve mamulleri oldu. En çok ihracat yaptığımız ilk üç ülke ise Hollanda, İtalya ve Romanya oldu. Sektörümüzü zorlu koşullara rağmen sektörel birinciliğe taşıyan tüm ihracatçılarımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Bu başarı bizlere gurur veriyor. Bu yıl 28 milyar dolar hedefimizi aşmak için tüm gayretimizle üretmeye ve ihracata devam ediyoruz. 2030 hedefimiz doğrultusunda kalıcı olarak sektörel birinciliğe ulaşmak, toplam sektörel ihracatımızı 50 milyar dolar üzerine ve birim kilogram ihracat değerimizi 1,5 doların üzerine çıkarmak için yeni dönemde de yeni projelerimizle sektörümüzü güçlendirmeye devam edeceğiz. Kimya Teknoloji Merkezi (KTM) başta olmak üzere ihracatçılarımızın ihtiyacı olan tüm konularda ihtiyaçlarını karşılayacak projelerle sektörümüzü sürdürülebilir bir vizyon doğrultusunda büyütmeye devam edeceğiz. Ayrıca kimya sektörümüzün alt sektörlerinin her birinin İhracatçı Birliği kimliği kazanması ve birleşik olarak İKMİB’in kendi Genel Sekreterliğine kavuşması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda başlattığımız girişimlerimizin başarılı sonuçlanması için de takipte olacağız” dedi. 

Mart ayında en fazla ihracat yapılan ülke Hollanda oldu

Hollanda, Mart ayında en çok ihracat yapılan ülke oldu. Mart ayında Hollanda’yı takip eden ilk onda yer alan diğer ülkeler ise İtalya, Romanya, Lübnan, Belçika, İspanya, Almanya, ABD, Irak ve Yunanistan oldu. Mart ayında ilk 10 ülke arasında en çok artış yüzde 325,68 ile Hollanda’da oldu.

Mart ayında Hollanda’ya yapılan kimya ihracatı 301 milyon 260 bin dolar olarak gerçekleşti. Geçen yıl aynı döneme kıyasla yüzde 325,68 arttı. Mart ayında Hollanda’ya en çok ihraç edilen ilk beş ürün grubu sırasıyla “mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler”, “plastikler ve mamulleri”, “anorganik kimyasallar”, “uçucu yağlar, kozmetikler ve sabun” ve “muhtelif kimyasal maddeler” oldu.  

2022 yılı Ocak-Mart döneminde en çok kimya ihracatı yapılan ülkeler ise sırasıyla Hollanda, İtalya, Lübnan, Almanya, ABD, İspanya, Irak, Romanya, Belçika ve Yunanistan olarak ilk onda yer aldı.

Mart ayında en çok “plastikler ve mamulleri” ihracatı gerçekleştirildi

Mart ayında kimyevi maddeler ve mamulleri ürün gruplarında plastikler ve mamulleri ihracatı, 967 milyon 456 bin dolarla kimya ihracatında ilk sırada yer aldı. İkinci sırada 914 milyon 280 bin dolarlık ihracatla mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler yer alırken, anorganik kimyasallar ihracatı 248 milyon 989 bin dolarla üçüncü sırada yer aldı. ‘Anorganik kimyasallar’ı takiben ilk onda yer alan diğer sektörler ise; ‘kauçuk, kauçuk eşya’, ‘uçucu yağlar, kozmetikler ve sabun’, ‘eczacılık ürünleri’, ‘boya, vernik, mürekkep ve müstahzarları’, ‘muhtelif kimyasal maddeler’, ‘organik kimyasallar’ ve ‘yıkama müstahzarları” oldu.